על היישוב

על גבעות דרום הר חברון, בחבל ארץ בראשיתי וקסום, שוכן לו היישוב עתניאל בגבעה המשקיפה על נחל חברון ועל הכפר רבוד, כפר שעל פי המקרא שוכן על חורבותיה של העיר דביר המקראית המוזכרת בספרי יהושע ובספר שופטים. היישוב עתניאל קרוי על שמו של השופט – עתניאל בן קנז, עליו מסופר, שכבש את העיר דביר " וַיִּלְכְּדָהּ עָתְנִיאֵל בֶּן-קְנַז, אֲחִי כָלֵב הַקָּטֹן מִמֶּנּוּ" (שופטים א', יג).
היישוב הוקם בתאריך ט"ו באב התשמ"ג (25.7.1983) תחילה כהיאחזות נח"ל "דורית", לאחר מספר חודשים מנה היישוב שמונה משפחות שחיו בחיי שותפות מלאים, חלקו יחד חדר אוכל, מכבסה ומתפרה.
היישוב עתניאל התאפיין מראשיתו כיישוב בעל מגוון רחב של אוכלוסיה, כל עדות ישראל חברו יחד על מנת להקים את גרעין עתניאל. בשנת התשמ"ה (1985) עברו ראשוני המתיישבים אל אשקוביות שבנה עבורם משרד השיכון ובכך היישוב התפתח ומנה 15 משפחות, על מנת לפתח את היישוב ביתר שאת, הועברו משרדי המועצה האזורית שפעלה עד אז בקריית ארבע אל היישוב עתניאל וכמו כן "החברה לפיתוח דרום הר חברון" שיכנה את משרדיה ביישוב. ביישוב הוקם גם כולל ובהמשך גם ישיבת ההסדר " ישיבת עתניאל", ישיבה שאופי הלימוד הייחודי שלה יצא למרחקים. כתוצאה ממהלכים אלו, החלו להיקלט ביישוב משפחות צעירות ואברכים, קולות הילדים והחיים החלו להישמע ביתר עוז ביישוב החדש. עם הזמן, החל היישוב להתפתח למוסדות נוספים ונפתחו מוסדות לימוד נוספים כגון, שלוחה של מכללת יעקב הרצוג ומדרשה לפיתוח מודעות יהודית. הישיבה מתאפיינת בגישה דתית – לאומית הפתוחה למודרניזציה, לתרבות הכללית ולדעות השונות בתוכה, חלק מתלמידי הישיבה מחליט גם כן לקבוע את ביתו ביישוב ובכך מתאפיינת אוכלוסיית היישוב במגוון רחב של דעות ודורות. בשנת התשנ"ט נחנך בניין בית המדרש של הישיבה במבנה אדריכלי מפואר הנראה למרחוק ובשנת התשס"ה הוקמה ביישוב ישיבה תיכונית.
ביישוב עתניאל כיום ניתן למצוא קופת חולים, טיפת חלב, בית כנסת מפואר, בית ספר יסודי, ישיבה תיכונית וישיבת הסדר ומועדון ותיקים.
היישוב עתניאל מונה כיום כ-150 משפחות, בימים אלו ממש נבנית שכונה חדשה ביישוב, העתידה להרחיב את היישוב ב 10% נוספים של חלוציות ואהבת הארץ.